dane adresowe

ul. Próchnika 7
Tel. : 42 633 51 80
e-mail: filia_43@biblioteka.lodz.pl

piątek, 31 marca 2017




Cormac McCarthy urodził się w 1933 r. Jeden z najlepszych współczesnych pisarzy amerykańskich, jest również scenarzystą i dramaturgiem. Ojciec pisarza był prawnikiem. Ma trzy siostry i dwóch braci. Bardzo chroni swą prywatność i rzadko udziela wywiadów. Oprah Winfrey wybrała książkę „Droga” jako książkę miesiąca w kwietniu 2007 roku. Winfrey przeprowadziła z pisarzem wywiad, pierwszy wywiad telewizyjny jakiego udzielił w czerwcu 2007 roku. McCarthy opowiedział w nim o doświadczeniach związanych z byciem ojcem w starszym wieku, co było inspiracją i miało wpływa na jego powieść „Droga”. Inspirację do powstania powieści stanowiły notatki, które McCarthy sporządził podczas jednej nocy, spędzonej wraz ze swoim synem w hotelu El Paso w Teksasie, w czasie której zastanawiał się nad swoim synem oraz nad tym, jak miasto będzie wyglądało za kilkadziesiąt lub sto lat.
"Droga" utrzymywała się na liście bestsellerów "The New York Timesa" przez sześć tygodni. W 2007 otrzymała Nagrodę Pulitzera oraz najstarszą angielską nagrodę literacką w dziedzinie fikcji - The Black Memorial Prize. Na podstawie powieści powstał film. Powieść uważana jest za największe arcydzieło Cormaca McCarthy'ego.

Przez unicestwioną apokalipsą Amerykę w poszukiwaniu śladów życia wędruje Ojciec z kilkuletnim Synem. Zdobycie jedzenia i wody graniczy z cudem, stale grozi im spotkanie z kanibalami. Na spopielonej ziemi nie nic. Nie ma ludzi, nie ma zwierząt, nie ma roślin. Kierują się ku wybrzeżu, z nikłą nadzieją, że może tam ostały się resztki cywilizacji. Nie wiemy co było przyczyną apokalipsy i nie znamy imion dwójki bohaterów. Dziecko jest wszystkim dla mężczyzny, motywuje go do wędrówki. Przerażają ascetyczne dialogi i suchy, beznamiętny opis spalonej ziemi. Czy w takim świecie można zachować w sobie jakiekolwiek człowieczeństwo?

Książka niesie ze sobą ogromny ładunek emocji, z mimo wszystko pozytywnym przesłaniem wiary w dobro tkwiące w człowieku, wyzwolone w beznadziejnej sytuacji. Proza, którą pisze McCarthy oddziałuje na zmysły odbiorcy, który niemal namacalnie odczuwa głód, zimno, senność i strach. Lektura, którą powinien przeczytać każdy.

Brak komentarzy:

Która z tadycji Bożego Narodzenia sprawia Ci największą radość

Jesienne wieczory spędzasz czytając