dane adresowe

ul. Próchnika 7
Tel. : 42 633 51 80
e-mail: filia_43@biblioteka.lodz.pl

wtorek, 30 października 2012

Późna jesień - czas zadumy

Ziemia i ludzie przygotowują się do zimy. Okres ten uważa się za czas nawiązania kontaktu z innym światem. Stąd święta ku czci zmarłych, dawniej zwane dziadami, i próby przepowiadania przyszłości.
 ZNICZE - starosłowiańska tradycja, w czasach pogańskich rozpalano na grobach i na rozstajach dróg ogniska, by błąkające się dusze mogły się ogrzać ; każdy przechodzień dorzucał do stosu gałązkę. Tradycja ta była żywa do XIX wieku.
CHRYZANTEMY - ostatnie jesienne kwiaty, odporne na przymrozki, stąd ich popularność. Przywędrowała z Azji, gdzie na cesarskich dworach Chin i Japonii ceniona była jako kwiat bogów, symbol szczęścia i powodzenia. Zwyczaj ozdabiania grobów kwiatami sięga czasów neolitu.

1 listopada w MEKSYKU urządza się uczty na cmentarzach, przy muzyce rozmawia się o zmarłych i ze zmarłymi. W domach dekoruje się ku ich czci ołtarze, kładzie ulubione jedzenie, przedmioty, fotografie. W miejscach publicznych stawia się ołtarze, istne dzieła sztuki. Kupowanie szkielecików, trupich czaszek i upiorów z czekolady ma oswajać ze śmiercią.

Na SYCYLII dzieci 1 listopada dostają prezenty i słodycze (cukrowe lalki, lukrowane owoce z marcepanu) rzekomo od zmarłych krewnych. Na południu Włoch piecze się ciasta upamiętniające świętych męczenników.

31 października IRLANDCZYCY, ANGLICY, SZKOCI, AMERYKANIE i KANADYJCZYCY obchodzą HALLOWEEN. Zwyczaj wywodzi się z Celtyckich wierzeń, wg których przebieranie się za duchy i monstra odstrasza te prawdziwe i pozwala się przed nimi ukryć. Pierwotnie lampiony te oznaczały zbłąkane dusze zmarłych

Dekoracje z dyni w ogrodzie botanicznym we Wrocławiu


Brak komentarzy:

Która z tadycji Bożego Narodzenia sprawia Ci największą radość

Jesienne wieczory spędzasz czytając