W tym roku była to już dziewiąta edycja MFK. Tydzień festiwalu to wykłady, spotkania, panele dyskusyjne i pokazy filmowe. We Wrocławiu gościli polscy i zagraniczni czołowi piasarze gatunku. Organizatorami festiwalu są Miasto Wrocław, Instytut Książki, Wydawnictwo EMG i Portal Kryminalny.
Co roku jury przyznaje Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej powieści kryminalnej minionego roku. W tym roku otrzymał ją Zygmunt Miłoszewski za "Ziarno prawdy".
Relacje, galerie zdjęć oraz ciekawostki na temat MFK znajdują się TUTAJ
Od 18 do 21 października miała miejsce II Kryminalna Konferencja Bibliotekarzy, w której miałam szczęście uczestniczyć. Celem konferencji jest poszerzanie wiedzy bibliotekarzy zarówno o historii powieści kryminalnej, jak i o jej obecnym stanie, najpopularniejszych trendach, najważniejszych nazwiskach, wymiana doświadczeń oraz próba uświadomienia, że działalność pro czytelnicza w trakcie pracy z użytkownikami bibliotek, a także podczas organizacji imprez literackich może i powinna być realizowana poprzez promowanie literatury popularnej.
Przez trzy dni dwudziestu bibliotekarzy z całej Polski wysłuchało 5 wykładów, 3 paneli dyskusyjnych, uczestniczyło w 3 spotkaniach autorskich i innych imprezach towarzyszących. Największym wydarzeniem była oczywiście gala wręczenia Nagrody Wielkiego Kalibru. Tak więc program był bardzo bogaty, a jedna impreza ciekawsza od drugiej. W ostatnim dniu konferencji spotkaliśmy się na kawie w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Reja 1/3, by podzielić się festiwalowymi wrażeniami i doświadczeniami w codziennej pracy swoich bibliotek.
Dzień 1: "Kryminał-gatunek zmącony i wiedza lokalna" to temat wykładu dr hab. Mariusza Czubaja. A potem wspólna fotka :-)
Dzień 2: panel Jurorzy kontra nominowani
Dzień 3: spotkanie z Anne Holt
Jak było na gali wręczenia Nagrody Wielkiego Kalibru można zobaczyć i przeczytać TUTAJ
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz